Elluga Digital

Software Company

Oyun fikirlerine ilham olması için izleyeceğiniz 5 yol

Oyun fikirlerine ilham olması için izleyeceğiniz 5 yol

Mobil oyunlar günümüzün en gözde ürünleri. Peki mobil oyun fikri bulmak için ne yapmalıyız?

Oyun sektörü tarihinin en popüler zamanını yaşıyor dersek yalan konuşmuş olmayız. Bu popülerliğe en büyük katkıyı da şüphesiz mobil oyunlar sağlıyor. Hatta günümüzde mobil oyunlar Hollywood filmlerinden daha geniş kitlelere ulaşıyor.

Bu popülerliği nerden mi anlıyoruz? Bakın bunun için devasal anketler yapmaya gerek yok. Evlerde çocuklarına "ders çalışmıyorsun, oyun oynuyorsun" diyen annelerin babaların bile telefonlarında en azından "Candy Crush" yüklü olması yeterli olacaktır.

Peki bu nasıl oluyor? Hiç adını bile duymadığınız kişiler, nerede yapıldığını öğrendiğinizde coğrafi bilginizi sınamanıza sebep olacak ofislerde, her kitleye ulaşmayı nasıl beceriyorlar?

Kazançlarına oranla ufak diyebileceğimiz ofislerde bu fikirler nasıl çıkıyor?

Newton'un başına elma düştüğünde mi Newton'a fikir geldi yoksa Newton fikri bulmak için tüm hayatını adayıp, odaklanıp elmanın düşmesini mi bahane etti?

Eğer bu sorunun cevabını elmaya bağlıyorsanız fazla vakit kaybetmeden başka konularda okuma yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü buradaki yazı elma düşmesini bahane etmeyenlerle göbekten ilgilidir.

Muhteşem oyun fikirlerini yakalamak aslında yetenekle pek alakalı değildir. Herkes belirli ölçüde düzenli çalışarak, doğru yöntemleri kullanarak bu fikirleri bulabilir.

Bizde burada sizler için 5 maddelik kısa bir derleme yaptık. Bu maddelere özenle dikkat ettiğiniz taktirde yaratıcı fikrin size yaklaştığını hissedeceksiniz.

Madde 1 - Oyun oynayın. Hatta yetmez, daha çok oynayın.

Oyun oynamak sizlere fikir dünyalarındaki farklı bakış açılarını sunmaktadır. Oynadığınız oyunlar fikriniz için tam bir ilham kaynağı olacaklardır. Tabii bunlar sadece hoşlandığınız alanlardaki oyunlar olmasın. Farklı kategorideki oyunlarıda oynamak size bakış açısı katacaktır.

Madde 2 - Her zaman yaşadığınız dünyanıza, bulunduğunuz ortamlara karşı dikkatli olun

Steve Jobs bir keresinde şöyle demiştir:"Yaratıcılık noktaları birleştirmektir. Yaratıcı insanlara bunları nasıl yaptıklarını sorduğunuzda hepsinin aslında bir suç işlemeselerde kendilerini suçlu hissettiklerini görürsünüz. Bunun asıl sebebi gördükleri ufak noktaları birleştirmeleriydi. Bir süre sonra bunu net olarak görmeye başlıyorsunuz."

Oyun fikri geliştirmek için noktaları birbirine bağlamalısınız. Bu noktalar içinde etrafınıza sürekli dikkat etmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz ortamı, tanıdığınız insanları ve sıklıkla göz ardı ettiğimiz tüm küçük ayrıntıları fark edin. Göreceğiniz herşey size ilham kaynağı olabilir. Ağaca bakarken göreceğiniz ufak ayrıntılar veya bulutları bişeylere benzetirken yakalayacağınız bir konsept size inanılmaz bir fikir getirebilir.

Bu arada çevrenizdeki ayrıntılara dikkat ederken bunları oyununuz ile nasıl bağlayabilirsiniz ona odaklanın. Kendinize şu soruyu sorun: "Bu oyunda kullanılabilir mi?" ya da "Bunu oyunda nasıl kullanabilirim?" Bunların cevaplarını kesinlikle yazın. Cevapları size farklı bakış açıları katacaktır. Son olarak gözlemci olmak, etrafımıza dikkat etmek yaratıcılık konusunda inanılmaz katkı sağlayacaktır. En tuhaf yerlerden bile hiç beklenmedik fikirler çıkabilir.

Madde 3 - Etrafınıza sorun, araştırma yapın

Bazen çok güzel bir fikir bulduğumuzu düşünürüz. Çok ciddi emek sarfettikten sonra bu fikri hayata geçiririz. Ancak bu süreçlerin sonucunda hayal ettiğimiz durumlarla karşılaşmayabiliriz.

Geliştiricilerin en çok çekindikleri konulardan biri fikirlerinin paylaşılması ve çalınmasıdır. Aslında bunun pratikte olabilirliği çok yüksek değildir. Çünkü siz fikrinizden birisine bahsetseniz dahi o kişi hiç bir zaman o fikri sizin istediğiniz şekilde yapamayacaktır. Bunun sebebi sizin fikri bulana kadar geçirdiğiniz süreç ve beyninizin bu süreçlere ürettiği cevaplardır.

O yüzden bir fikir bulduğunuzu düşündüğünüz anda yakın arkadaşlarınıza, aile bireylerinize etrafınızdaki iş ortaklarına bunu danışın. Tabii fikrin tüm ayrıntılarını bahsemeden onların düşüncelerini öğrenmeye çalışın. Bu size inanılmaz farklı bakış açıları kazandıracaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken sorduğunuz kişilerin sizin fikrinizi beğenip beğenmemesi değildir. Sizin burada kazanmanız gereken fikrinize olan farklı bakış açılarıdır. Zaten sorduğunuz kişilerin istekleri için bir proje geliştiriğildiğinde bu kitleleri arkasından götürecek bir proje olmayacaktır. Örneğin iPhone geliştirildiği zaman kullanıcılara sorulsaydı büyük ihtimalle beğenilmeyecekti. Çünkü o zamanlar alışkanlıklar dokunmatik ekrana değil tuş takımı olan cihazlara yönelikti.

Sonuç olarak fikrinizi danışın. Geri bildirimleri cebinize koyup projenizi geliştirmeye devam edin.

Madde 4 - Fikirleriniz havada kalmasın. Bir kenara not edin.

Hayatınızda fikrin hangi durumlarda geleceğini tam bilemeyebilirsiniz. Yolda, uykuda, yemek yerken vs. Bu fikirleri bir kenara yazmakta fayda vardır. Büyük bir not defteri veya dijital bir not defteri işinizi görecektir.

Aklınıza gelen fikirleri buraya yazdığınızda geriye dönüp okuyunca size çok iyi bir yol haritası çıkartacaktır.

Bu konuda bir not olarak nostaljik kağıt kalem fikrinizin daha kıymetli olmasını sağlayacaktır. Tabii size nasıl kolay gelirse öyle tutmakta fayda vardır.

Madde 5 - Zihninizin haritasını çıkartın.

Zihin haritalama yöntemi fikirleri belirli bir konuya bağlamak için kelimeler, resimler ve renkler kullandığınız beyin fırtınasının görsel bir yöntemidir. Bu teknik sayesinde bir çok oyun fikrini hızlıca üretebilirsiniz. Ayrıca yaratıcı fikirleri eğlenceli bir şekilde organize edebilirsiniz.

Bu yöntemi potansiyel bir oyun fikrinizi şekillendirmek için kullanmaya başlamak için bir parça kağıda, bazı renkli kalemlere ve işaretleyicilere ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle oyun türünüzü belirleyin. (örn. Arcade, Platform, Puzzle, Action vs. ) Bunu kağıdın ortasına yazın ve daire içine alın. Daha sonra ana fikirleri tek kelimeyle yazmaya başlayın. Bu yazdığınız kelimeleri daire içine yazdığınız kelimelere bağlamaya başlayın. Bu yazdığınız fikirler oyunun teması, özellikleri, arka planı, oyun mekaniği, karakter, efekt veya başka bir ayrıntı olabilir. Her fikirleri başka renkte yazarak daireye bağlamaya çalışın. Bu fikirleri beyin fırtınası yaparak parçalamaya başlayın. Sonuçta yaratıcı bir yol haritasına sahip oluncaya kadar fikirleri parçalamaktan korkmayın.

Bu yöntem fikirlerinizi birbirine bağlamanıza ve eksikleri görmenize yardımcı olur. Bu yöntemlerle kafanızda karışıklıklar bir düzene girmiş olacaktır.

Kağıt,kalem size zor geliyorsa bu konuda ücretli ücretsiz uygulamalar uygulama mağazalarında mevcut. Bunları temin ederek yolda, işte, dışarıda her neredeyseniz hızlı bir şekilde zihin haritasını çıkarmana katkı sağlayabilirsiniz. Mind Vector, MindMeister ve iMindQ bu uygulamalardan bazılarıdır. Bu uygulamaların çoğu çoklu platforma destek sağlayabiliyor. Yani yolda yazdığınızı, ofisinizdeki bilgisayarınızdan veya dizüstü bilgisayarınızdan okuyabilirsiniz. Ayrıca bu sayede proje takımıyla koordinasyonda sağlayabilirsiniz.

Yazımızın ilk bölümde 5 maddelik önerilerimiz oldu. Tabiiki öneriler bunlarla sınırlı değildir. Ancak uzun yazılar okumadan insanları uzaklaştırdığı için diğer maddelerimizi daha ileride detaylı bir şekilde anlatacağız. İleride yazacağımız bu maddelerden "SCAMPER Metodu" en önemlisidir diyebilirim. Sizde düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Bol fikirli güzel projeler üretmeniz dileğiyle. Görüşmek üzere.

Kaynak
İlk yorum yazan siz olun.
Comment
Name Surname Comment