Almanya’da İslamofobi

2022
4K Ultra HD
57 dakika
CC
Drama

Avrupa ülkeleri arasında en fazla Türk nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Almanya’da yaşanan ırkçı ayrımcılıkların nasıl kurumsal bir islamofobik davranışlara dönüştüğünün ele alındığı bir belgesel çalışması planlandı. Bu belgesel çalışması çerçevesinde kurumsallaşan bu islamofobik davranışları akademik çerçeveden ele alan, islamofobik davranışlara maruz kalan kişilerden dinleyerek ve sunulan içerikleri destekleyen dokümanları da belgesele ekleyerek süreç ortaya konuldu.
Çalışma kapsamında Almanya’nın çeşitli şehirlerinde ve alanlarında İslamofobi çalışan, bu noktada islamofobik davranışlara maruz kalan kişilerle röportajlar yapıldı. Yapılan röportajlarda seçilen kişiler özellikle Almanya’nın kurumsallaşan islamofobik davranışını açığa çıkartmak için medya, eğitim, hukuk ve kamu alanında kişiler seçildi, görüşmeler gerçekleştirildi. Kişilerle röportajlar organize edildikten sonra görüşmeler gerçekleştirildi ve bu görüşmeler sistemli bir şekilde organize edilerek montajlandı. Almanya’da Müslümanlara karşı uygulanan ırkçı yaklaşımların belgelendiği bir belgesel çalışması açığa çıkartıldı.

Almanya’da İslamofobi

29 Mayıs 1993 yılında Solingen’de gerçekleşen terör saldırılarında dört aşırı sağcının ateşe verdiği evde bir kız çocuğu dahil 5 kişi yanarak can verdi. Bu canlar orada işçi olarak giden Türk ailesinin üyeleriydi. Avrupa’nın en çok Türk vatandaşına sahip olan ülkesi Almanya’da ırkçılığın her geçen gün artmasıyla terör saldırıları devam ederken toplumda da islamofobik tavırlar ortaya çıkmaya başladı. Bu belgeselimizde Almanya’da gerçekleşen sistematik ırkçılığı alanında uzman akademisyenler ve toplum temsilcileriyle ele aldık.

Yapılan Çalışmalar : – İçerik Hazırlanması, – Prodüksiyon Çalışması, – Kurgu ve Montaj Çalışması

Safiye Ulufer – Medya Sektörü – Araştırmacı Gazeteci

Mohamad Hajjaj – Almanya’daki Müslümanlar Merkez Konseyi

Fatih Zingal – Avukat

Linda Hyokki – Araştırmacı – Yazar

Muhterem Dilbirliği – Akademisyen – Yazar

  • :
Almanya’da İslamofobi
525
236