Roman Vatandaşlar

2022
4K Ultra HD
33 dakika
Drama

Hindistan’da başlayan bir göç dalgası onları Dünya’nın farklı yerlerine sürükler. Yıllarca toplumsal tepkilere ve bürokrasiye karşı mücadele verirler. Eğlenceleri ile ne kadar meşhur olsalar da kapılı kapıların ardında birçok acı vardır. Türkiye’de yaşanan değişimler ise Roman Açılımı ile başlar.

Roman vatandaşların eğitim, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal hizmetler alanlarında yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik adımlardan oluşan gelişmeler, yapılan çalıştaylarla strateji belgesi olarak belirlendi ve kamunun her alanına yayılmasının yolları açıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Romanlar için hazırlanan genelgede, “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi (2016-2021) II. Aşama Eylem Planı’nın (2019-2021) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi kanalları aracılığı ile takip edilmeye başlandı.

Roman Vatandaşlar

Eylem planının uygulanmasında ilgili bakanlıklar ile kurum ve kuruluşlarca azami gayret gösterileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İhtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardım sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı. Bu amaçlar doğrultusunda 2010’da başlayan 2016’da ilki 2019’da ikincisi yayınlanan “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi” ile kamuda ve sosyal hayatta yaşanan gelişmelerin anlatılacağı belgesel çalışması planlandı. Birinci elden bilgi kaynağı oluşturması amacıyla çeşitli illerden Roman Vatandaşlarla ve gelişim sürecinin bir fiil aktif çalışanları olan dönemin bakanı ve strateji belgesinin altlığını oluşturan akademisyenlerle görüşmeler sağlandı.

Faruk Çelik – Bursa – Eski Devlet Bakanı
Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz – Ankara – ADÜ Romanlar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü
Elif Selamsızlardan – Edirne – Özel Sektör Çalışanı/Roman Eşi
Erdem Güyümgüler – Edirne – Medya sektöründe iş insanı
Ali Pekgökçen – İzmir – Hilal Mahallesi Muhtarı / Konak İzmir
Gürkan Kırıcı – İstanbul – İş İnsanı / Siyasetçi
Hasan Hüseyin Karabacak – İzmir – Tire Romanlar Sosyal Yardımlaşma Drn. Bşk. / İş İnsanı
Mehmet Altay – İzmir – Hizmete Ehli Roman Derneği Bşk.
Metin Özçeri – İzmir – Siyasi Danışman
Mustafa Sandıklar – Edirne – Özel Sektör Çalışanı
Onur Selamsızlardan – Edirne – GSB KYK Güvenlik Görevlisi / Aktivist
Ömür Biçer – Edirne – Esnaf
Cemal Tutuş – Bursa – Cami Yönetim Kurulu Üyesi

Roman Vatandaşlar
375
212