The Last Coup Attempt – Son Darbe Girişimi

2021
4K Ultra HD
27 dakika
CC
Drama

Yavaş yavaş tekerlek sesleri tank paletlerinin seslerine karışmaya başlar. Bir ülkenin egemenliğine ve milletin iradesine karşı çıkmak istemişti birileri. Ülkede yabancı, o geceye ise yabancı olmayan tanıklar.

15 Temmuz 2016 hain darbe girişimine o gün tanık olan yerli ve yabancı milyonlarca insan o gün yaşadıklarını anlamlandırmaya çalıştı. O gün Türkiye’de olmayıp uluslararası basından da takip eden milyonlarca insan oldu. Birçok insan ne olduğunu anlamaya çalışırken, bir o kadar insan da olayın ne olduğunu anlayıp tepkisini ortaya koymak için sokaklara çıktı. Sosyal medyadan birçok yabancı da Türk halkının demokrasi için verdiği mücadeleyi tebrik etti.

The Last Coup Attempt – Son Darbe Girişimi

6 yıl boyunca 15 Temmuz Darbe girişimi birçok farklı perspektiften anlatıldı, fakat hem o gün ülkede olan yabancılar hem de ülke dışından olaya
bakan yabancılar gözünden 15 Temmuz yeteri kadar anlatılmadı. Bu amacı gözeterek o güne bir fiil şahitlik eden yabancıların gözünden ve dışarıdan böyle bir girişimin nasıl anlaşıldığını ortaya koyacak bir röportaj serisi hazırlanması gerekli görüldü. Olayın kronolojik olarak anlatıldığı, insanlar üzerindeki etkilerinin gözlemlendiği, gerçekleşen girişimin yabancılar tarafından nasıl anlamlandırıldığı gibi etkilerin ortaya koyulduğu bir röportaj çalışması hazırlandı.

Safia Amri – FAS
Andrea Sanke – ABD
Obaida Hitto – SURİYE
Ali Mustafa – PAKİSTAN
Sevinj Jafarova – AZERBAYCAN
Shahryanshah Sirajuddin – ENDONEZYA
Mujahid Beslija – BOSNA
Hamed Zamani – AFGANİSTAN

The Last Coup Attempt – Son Darbe Girişimi
27
27